Rubycon 250USC1000MEFCSN35X35
Manufacturer
Mfr. Part #
250USC1000MEFCSN35X35
EBEE Part #
E83721669
Package
Plugin,D35xL35mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 3.48A@120Hz 10mm 250V 1000uF Plugin,D35xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250USC1000MEFCSN35X35
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated250V
Capacitance1000uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current3.48A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)35mm