Rubycon 250TXW100MEFR10X45
Manufacturer
Mfr. Part #
250TXW100MEFR10X45
EBEE Part #
E81600169
Package
Plugin,D10xL45mm
Description
100uF 250V ±20% 952mA@100kHz Plugin,D10xL45mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250TXW100MEFR10X45
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp12000hrs@105℃
Ripple Current952mA@100kHz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)45mm