Rubycon 250MXG820MEFCSN35X30
Manufacturer
Mfr. Part #
250MXG820MEFCSN35X30
EBEE Part #
E81137052
Package
Plugin,D35xL30mm
Description
±20% 2A@120Hz 10mm 250V 820uF Plugin,D35xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250MXG820MEFCSN35X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Ripple Current2A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)30mm