Rubycon 250CFX22M10X16
Manufacturer
Mfr. Part #
250CFX22M10X16
EBEE Part #
E81596172
Package
Plugin,D10xL16mm
Description
22uF 250V ±20% Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250CFX22M10X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance22uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm