Rubycon 250CFX10MEFCT810X16
Manufacturer
Mfr. Part #
250CFX10MEFCT810X16
EBEE Part #
E81594603
Package
Plugin,D10xL16mm
Description
10uF 250V ±20% 300mA@100kHz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250CFX10MEFCT810X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Ripple Current300mA@100kHz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm