Rubycon 250BXF27MEFC10X16
Manufacturer
Mfr. Part #
250BXF27MEFC10X16
EBEE Part #
E86372699
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
27uF 250V ±20% Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250BXF27MEFC10X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance27uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm