Rubycon 250BXC2.2MEFC8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
250BXC2.2MEFC8X11.5
EBEE Part #
E86401916
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
2.2uF 250V ±20% Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250BXC2.2MEFC8X11.5
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm