Rubycon 250BXA100M18X25
Manufacturer
Mfr. Part #
250BXA100M18X25
EBEE Part #
E81597773
Package
Plugin,D18xL25mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100uF 250V ±20% 600mA@120Hz Plugin,D18xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250BXA100M18X25
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp12000hrs@105℃
Ripple Current600mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter18mm
Height - Seated (Max)25mm