Rubycon 220MXG680MEFCSN25X35
Manufacturer
Mfr. Part #
220MXG680MEFCSN25X35
EBEE Part #
E83721839
Package
Plugin,D25xL35mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.05A@120Hz 10mm 220V 680uF Plugin,D25xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 220MXG680MEFCSN25X35
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated220V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.05A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)35mm