Rubycon 220MXC820MEFCSN25X45
Manufacturer
Mfr. Part #
220MXC820MEFCSN25X45
EBEE Part #
E81608734
Package
Plugin,D25xL45mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.04A@120Hz 10mm 220V 820uF Plugin,D25xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated220V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.04A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)45mm