Rubycon 220MXC560MEFC30X30
Manufacturer
Mfr. Part #
220MXC560MEFC30X30
EBEE Part #
E81610091
Package
Plugin,D30xL30mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.65A@120Hz 10mm 220V 560uF Plugin,D30xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated220V
Capacitance560uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.65A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)30mm