Rubycon 200VXH1000MEFC30X35
Manufacturer
Mfr. Part #
200VXH1000MEFC30X35
EBEE Part #
E83722528
Package
Plugin,D30xL35mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.3A@120Hz 10mm 200V 1000uF Plugin,D30xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 200VXH1000MEFC30X35
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated200V
Capacitance1000uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.3A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)35mm