Rubycon 200VXG470MEFCSN22X35
Manufacturer
Mfr. Part #
200VXG470MEFCSN22X35
EBEE Part #
E83722213
Package
Plugin,D22xL35mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.84A@120Hz 10mm 200V 470uF Plugin,D22xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 200VXG470MEFCSN22X35
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated200V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.84A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)35mm