Rubycon 200RX3015M8X16
Manufacturer
Mfr. Part #
200RX3015M8X16
EBEE Part #
E81590674
Package
Plugin,D8xL16mm
Customer #
Datasheet
Description
15uF 200V ±20% 60mA@120Hz Plugin,D8xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 200RX3015M8X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+130℃
Voltage Rated200V
Capacitance15uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp2000hrs@130℃
Ripple Current60mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)16mm