Rubycon 200PK33MEFCT810X20
Manufacturer
Mfr. Part #
200PK33MEFCT810X20
EBEE Part #
E81595018
Package
Plugin,D10xL20mm
Customer #
Datasheet
Description
33uF 200V ±20% 205mA@120Hz Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 200PK33MEFCT810X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated200V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current205mA@120Hz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)20mm