Rubycon 180MXG680MEFCSN20X45
Manufacturer
Mfr. Part #
180MXG680MEFCSN20X45
EBEE Part #
E81137014
Package
Plugin,D20xL45mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.22A@120Hz 10mm 180V 680uF Plugin,D20xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 180MXG680MEFCSN20X45
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated180V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.22A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)45mm