Rubycon 16ZL680MEFC8X20
Manufacturer
Mfr. Part #
16ZL680MEFC8X20
EBEE Part #
E8702472
Package
Plugin,D8xL20mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 687.5mA@120Hz 3.5mm 16V 680uF Plugin,D8xL20mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16ZL680MEFC8X20
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Ripple Current687.5mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter8mm
Height - Seated (Max)20mm