Rubycon 16ZL120MEFC8X7
Manufacturer
Mfr. Part #
16ZL120MEFC8X7
EBEE Part #
E81593562
Package
Plugin,D8xL7mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
190mA@120Hz ±20% 3.5mm 16V 120uF Plugin,D8xL7mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16ZL120MEFC8X7
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance120uF
Tolerance±20%
Ripple Current190mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Lifetime @ Temperature1000hrs@105℃
Diameter8mm
Height - Seated (Max)7mm