Rubycon 16YXG680MEFC8X20
Manufacturer
Mfr. Part #
16YXG680MEFC8X20
EBEE Part #
E81586559
Package
Plugin,D8xL20mm
ECCN
EAR99
Description
680uF 16V 69mΩ ±20% 577.5mA@120Hz Plugin,D8xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16YXG680MEFC8X20
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)69mΩ
Lifetime @ Temp4000hrs@105℃
Ripple Current577.5mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)20mm