Rubycon 16YXF47MEFCT15X11
Manufacturer
Mfr. Part #
16YXF47MEFCT15X11
EBEE Part #
E81591129
Package
Plugin,D5xL11mm
ECCN
EAR99
Description
47uF 16V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16YXF47MEFCT15X11
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm