Rubycon 16YXA100M5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
16YXA100M5X11
EBEE Part #
E8694065
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
100uF 16V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16YXA100M5X11
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp-
Ripple Current-
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm