Rubycon 16WA680MEFC10X9
Manufacturer
Mfr. Part #
16WA680MEFC10X9
EBEE Part #
E81597702
Package
Plugin,D10xL9mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
680uF 16V ±20% 612mA@10kHz Plugin,D10xL9mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16WA680MEFC10X9
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current612mA@10kHz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)9mm