Rubycon 16USC22000MEFC30X25
Manufacturer
Mfr. Part #
16USC22000MEFC30X25
EBEE Part #
E81605952
Package
Plugin,D30xL25mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 4.52A@120Hz 10mm 16V 22000uF Plugin,D30xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance22000uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current4.52A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)25mm