Rubycon 16TWL33KEFC5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
16TWL33KEFC5X11
EBEE Part #
E81592056
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
33uF 16V ±10% 90mA@120Hz Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16TWL33KEFC5X11
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance33uF
Tolerance±10%
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current90mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm