Rubycon 16RX301500M10X20
Manufacturer
Mfr. Part #
16RX301500M10X20
EBEE Part #
E81595632
Package
Plugin,D10xL20mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1500uF 16V ±20% Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16RX301500M10X20
RoHS
Operating Temperature-40℃~+130℃
Voltage Rated16V
Capacitance1500uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@130℃
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)20mm