Rubycon 16PK6800MEFC16X25
Manufacturer
Mfr. Part #
16PK6800MEFC16X25
EBEE Part #
E81597930
Package
Plugin,D16xL25mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
6800uF 16V ±20% 2.5875A@10kHz Plugin,D16xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16PK6800MEFC16X25
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance6800uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current2.5875A@10kHz
Lead Spacing7.5mm
Diameter16mm
Height - Seated (Max)25mm