Rubycon 16PK47MEFC5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
16PK47MEFC5X11
EBEE Part #
E8473207
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
47uF 16V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16PK47MEFC5X11
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp-
Ripple Current-
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm