Rubycon 16MXC10000MEFC22X30
Manufacturer
Mfr. Part #
16MXC10000MEFC22X30
EBEE Part #
E81601920
Package
Plugin,D22xL30mm
Description
±20% 2.15A@120Hz 10mm 16V 10000uF Plugin,D22xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance10000uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.15A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)30mm