Rubycon 16MS747KEFCT55X7
Manufacturer
Mfr. Part #
16MS747KEFCT55X7
EBEE Part #
E81591733
Package
Plugin,D5xL7mm
Customer #
Datasheet
Description
47uF 16V ±10% 73mA@120Hz Plugin,D5xL7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16MS747KEFCT55X7
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance47uF
Tolerance±10%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current73mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)7mm