Rubycon 16MS722MEFCTZ4X7
Manufacturer
Mfr. Part #
16MS722MEFCTZ4X7
EBEE Part #
E81592372
Package
Plugin,D4xL7mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
22uF 16V ±20% 42mA@120Hz Plugin,D4xL7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16MS722MEFCTZ4X7
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance22uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current42mA@120Hz
Lead Spacing1.5mm
Diameter4mm
Height - Seated (Max)7mm