Rubycon 16MS547MEFCTZ5X5
Manufacturer
Mfr. Part #
16MS547MEFCTZ5X5
EBEE Part #
E81590513
Package
Plugin,D5xL5mm
Description
47uF 16V ±20% Plugin,D5xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16MS547MEFCTZ5X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)5mm