Rubycon 16MS547MEFCT55X5
Manufacturer
Mfr. Part #
16MS547MEFCT55X5
EBEE Part #
E85113148
Package
Plugin,D5xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
47uF 16V ±20% Plugin,D5xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16MS547MEFCT55X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)5mm