Rubycon 16MS533MEFC6.3X5
Manufacturer
Mfr. Part #
16MS533MEFC6.3X5
EBEE Part #
E85113145
Package
Plugin,D6.3xL5mm
Description
33uF 16V ±20% 51mA@120Hz Plugin,D6.3xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16MS533MEFC6.3X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current51mA@120Hz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)5mm