Rubycon 16MS5100MEFCTZ8X5
Manufacturer
Mfr. Part #
16MS5100MEFCTZ8X5
EBEE Part #
E87164854
Package
Plugin,D8xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100uF 16V ±20% Plugin,D8xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16MS5100MEFCTZ8X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated16V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Diameter8mm
Height - Seated (Max)5mm