Rubycon 16ML220MEFCT78X7.5
Manufacturer
Mfr. Part #
16ML220MEFCT78X7.5
EBEE Part #
E85113137
Package
Plugin,D8xL7.5mm
Description
220uF 16V ±20% 170mA@120Hz Plugin,D8xL7.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16ML220MEFCT78X7.5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance220uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Ripple Current170mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)7.5mm