Rubycon 16ML120MEFCTZ8X5
Manufacturer
Mfr. Part #
16ML120MEFCTZ8X5
EBEE Part #
E86978033
Package
Plugin,D8xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
120uF 16V ±20% Plugin,D8xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 16ML120MEFCTZ8X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated16V
Capacitance120uF
Tolerance±20%
Diameter8mm
Height - Seated (Max)5mm