Rubycon 160WA10MEFCT810X9
Manufacturer
Mfr. Part #
160WA10MEFCT810X9
EBEE Part #
E81597673
Package
Plugin,D10xL9mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
10uF 160V ±20% 127.5mA@10kHz Plugin,D10xL9mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 160WA10MEFCT810X9
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated160V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current127.5mA@10kHz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)9mm