Rubycon 160VXR820MEFC25X40
Manufacturer
Mfr. Part #
160VXR820MEFC25X40
EBEE Part #
E83723963
Package
Plugin,D25xL40mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2A@120Hz 10mm 160V 820uF Plugin,D25xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 160VXR820MEFC25X40
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated160V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Ripple Current2A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature7000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)40mm