Rubycon 160VXR680MEFC22X45
Manufacturer
Mfr. Part #
160VXR680MEFC22X45
EBEE Part #
E81607756
Package
Plugin,D22xL45mm
Description
±20% 1.7A@120Hz 10mm 160V 680uF Plugin,D22xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated160V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.7A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature7000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)45mm