Rubycon 160VXR560MEFC25X30
Manufacturer
Mfr. Part #
160VXR560MEFC25X30
EBEE Part #
E81625904
Package
Plugin,D25xL30mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.5A@120Hz 10mm 160V 560uF Plugin,D25xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated160V
Capacitance560uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.5A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature7000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)30mm