Rubycon 160USC470MEFCSN22X30
Manufacturer
Mfr. Part #
160USC470MEFCSN22X30
EBEE Part #
E81601202
Package
Plugin,D22xL30mm
Description
±20% 1.86A@120Hz 10mm 160V 470uF Plugin,D22xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated160V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.86A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)30mm