Rubycon 160USC1500MEFCSN30X35
Manufacturer
Mfr. Part #
160USC1500MEFCSN30X35
EBEE Part #
E81606782
Package
Plugin,D30xL35mm
Description
±20% 5.94A@10kHz 10mm 160V 1500uF Plugin,D30xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated160V
Capacitance1500uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current5.94A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)35mm