Rubycon 160USC1000MEFC30X30
Manufacturer
Mfr. Part #
160USC1000MEFC30X30
EBEE Part #
E81608928
Package
Plugin,D30xL30mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 4.44A@10kHz 10mm 160V 1000uF Plugin,D30xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated160V
Capacitance1000uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current4.44A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)30mm