Rubycon 160LSQ10000MEFC64X99
Manufacturer
Mfr. Part #
160LSQ10000MEFC64X99
EBEE Part #
E86041648
Package
Bolt,D64xL99mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
160V 10000uF ±20% Bolt,D64xL99mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 160LSQ10000MEFC64X99
RoHS
Voltage Rated160V
Capacitance10000uF
Tolerance±20%
Diameter64mm
Height - Seated (Max)99mm