Rubycon 10YXG680MEFC8X16
Manufacturer
Mfr. Part #
10YXG680MEFC8X16
EBEE Part #
E81593374
Package
Plugin,D8xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
680uF 10V 87mΩ ±20% 462mA@120Hz Plugin,D8xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10YXG680MEFC8X16
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated10V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)87mΩ
Lifetime @ Temp4000hrs@105℃
Ripple Current462mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)16mm