Rubycon 10YXF68MEFCTA5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
10YXF68MEFCTA5X11
EBEE Part #
E81593542
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
68uF 10V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10YXF68MEFCTA5X11
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated10V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp4000hrs@105℃
Lead Spacing-
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm