Rubycon 10WXA470MEFCTA8X9
Manufacturer
Mfr. Part #
10WXA470MEFCTA8X9
EBEE Part #
E86382788
Package
Plugin,D8xL9mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
470uF 10V ±20% Plugin,D8xL9mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10WXA470MEFCTA8X9
RoHS
Operating Temperature-25℃~+125℃
Voltage Rated10V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Lead Spacing-
Diameter8mm
Height - Seated (Max)9mm