Rubycon 10TXV100M6.3X8
Manufacturer
Mfr. Part #
10TXV100M6.3X8
EBEE Part #
E82163513
Package
SMD,D6.3xL8mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100uF 10V 70mA@120Hz 300mΩ ±20% SMD,D6.3xL8mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃
Voltage Rated10V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)300mΩ
Lifetime @ Temp1000hrs@125℃
Ripple Current70mA@120Hz
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)8mm