Rubycon 10PK2200MEFC10X16
Manufacturer
Mfr. Part #
10PK2200MEFC10X16
EBEE Part #
E81594923
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
2200uF 10V ±20% 1.09A@120Hz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10PK2200MEFC10X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated10V
Capacitance2200uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current1.09A@120Hz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm