Rubycon 10MS5100MEFC6.3X5
Manufacturer
Mfr. Part #
10MS5100MEFC6.3X5
EBEE Part #
E81590866
Package
Plugin,D6.3xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100uF 10V ±20% Plugin,D6.3xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10MS5100MEFC6.3X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated10V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)5mm